Kotlin Nedir?

Kotlin, JetBrains’in geliştirdiği bir programlama dilidir. İlk geliştirme 2010 yılında yapılarak, 19 Temmuz 2011 yılında JVM Language Summit etkinliğinde duyuruldu. İsmini Kotlin Adası'ndan almaktadır. Ayrıca Apache 2.0 lisansı altında geliştirilen açık kaynak kodlu bir projedir. Kotlin ilk sabit sürümünü (v1.0) 2016 senesinde çıkardı. Google, 2017'de Android geliştirme için Kotlin'i resmi bir dil olarak açıklamasıyla birlikte popülerliği artmaya başladı ve her geçen gün artarak devam etmektedir.
 
 
Kotlin, JVM (Java sanal makinesi) üzerinde çalışan ve ayrıca JavaScript kaynak koduna derlenebilir, statik tipli bir programlama dilidir. Kotlin dili Nesne Yönelimli bir programlama dili olarak da ifade edilebilir. Java’nın kullanılabildiği bütün alanlarda kullanılabiliyor. Sunucu programlama, web programlama ve Android programlama örnek olarak verilebilir. Ayrıca Java'ya ait kütüphaneleri Kotlin ile birlikte kullanabilir, Java ile iç içe kodlar yazabilirsiniz.

Kotlin programlama dili hakkında daha detaylı bilgi edinmek için;
 
GitHub sayfasına erişmek için;
 
Browser üzerinden Kotlin programlama örnekleri çalışmak için;
 
Kotlin'in ne olduğunu öğrendiğimize göre eğer hala Kotlin dilini öğrenmeye hevesli iseniz Kotlin Geliştirme Ortam Kurulumunu öğrenerek devam edebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar